Protez Uygulamaları

Diş Protezi uygulamaları doğal diş yapısında bozulmalar görülen veya dişlerinde eksilmeler yaşanan kişilere uygulanan yapay diş tedavisidir.

Diş Protezi tedavisi ile hastanın kaybettiği diş fonksiyonları geri kazandırılırken estetik anlamda oluşan görünüm eksiklikleri de düzeltilerek kişinin hayal ettiği ağız ve diş yapısına sahip olması sağlanır.

Günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin ihtiyaç duyan her yaştaki bireye yapılabilen Diş Protezi Uygulamaları hastanın;

 • Diş sağlığının geri kazandırılması,
 • Çiğneme fonksiyonunun güçlendirilmesi,
 • Yüz görünümünün hayal edilen estetik yapıya ulaşması,

gibi isteklerinin yerine getirilmesine yardımcı olur.

İnsanların geçirdikleri kazalar sonucu veya diş etlerinde oluşan hastalıklara zamanında müdahale edilmemesi kaynaklı diş kayıpları oluşabilir.

Bu gibi sebeplerle oluşan diş kayıpları hastaya en uygun olacak şekilde belirlenen Diş Protezi yardımıyla giderilerek hastanın fonksiyonel ve estetik bir ağız – diş yapısına sahip olması sağlanır.

Protez Diş Uygulaması sayesinde eksik dişler nedeniyle oluşan estetik görünüm problemleri iyileştirilirken, hastanın olumsuz etkilenen çiğneme ve konuşma gibi ağız – diş yapısına bağlı fonksiyonları da sağlıklı bir hale getirilir.

Hastanın günlük hayatta ihtiyaç duyduğu çiğneme, konuşma, ısırma gibi işlevleri rahatça yerine getirebilmesi sağlanırken, estetik bir ağız ve diş yapısı oluşturulup psikolojik açıdan kendisini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olunur.

Han Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak diş kayıpları yaşamış hastalarımıza uzman diş hekimlerimiz tarafından yapılan muayene ile en uygun olacak Diş Protezi belirlenir.

Sizlerde Hemen Bizi Arayarak randevu alabilir, eksik dişleriniz nedeniyle yaşadığınız fiziksel ve psikolojik problemlerin giderilmesi için Diş Protezi uygulamasını yaptırabilirsiniz.

Diş Protezi Çeşitleri

Diş Protezi Uygulaması yani Protetik Diş Tedavisi insanların dişlerinin yapılarında, şekillerinde, pozisyonlarında ve renklerinde oluşan bozuklukların tedavi edilmesi için uygulanan diş tedavisi yöntemidir.

Protez Diş Tedavisi sayesinde kişinin dişlerinden kaynaklı oluşan estetik problemlerin giderilmesi sağlanır.

İnsanlarda çürüme ya da darbe nedeniyle dişlerde meydana gelen zayıflama her zaman dolgu ile tedavi edilemez. Bu gibi durumlar kişinin dişlerinin çekilmesine ve ağızda diş kayıpları oluşmasına neden olur.

Diş Protezi Tedavisi sayesinde farklı nedenlerle diş kayıpları yaşayan kişilerin diş eksikliği kaynaklı yaşayabileceği fiziksel ve psikolojik sıkıntıların önüne geçilir.

Kliniğimize ulaşan iş kayıpları yaşamış kişiler öncelikle uzman diş hekimimiz tarafından muayene edilerek kendisine en uygun olacak Protez Diş türü belirlenir.

Protez Diş Çeşitleri arasından hangisinin hastaya en uygun olacağı belirlenirken;

 • Hastanın yaşadığı problemin boyutu,
 • Eksik diş sayısı,
 • Genetik özellikleri (Ağız ve çene yapısı)

gibi faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

Günümüzde ihtiyaç duyan hastalara en sık uygulanan Diş Protezleri şunlardır;

 1. Sabit Protezler : Hastanın kendisi istediği zaman takıp – çıkaramayacağı protezlerdir. Sabit Protez hastaya uygulanırken çeneye kron – köprü gibi yapıştırılır. Sabit Protezin çıkarılması ve yenilenmesi işlemleri klinik ortamında uzman diş hekimi tarafından yapılabilir.
 2. Hareketli Protezler : Hastanın kendi istediği zaman takıp – çıkarabildiği protezlerdir. En sık kullanıldığı vakalar hastanın ağzındaki tüm dişleri kaybettiği durumlar olarak belirtilebilir. Üstte ve altta olmak üzere 2 parça olan Hareketli Protezler özellikle yaşlanmış kişiler tarafından çok sık tercih edilir.
 3. Total Protezler : Hastanın ağzında hiç diş kalmadığı vakalarda kullanılan protez türüdür. Total Protezler Tam Protezler olarak da ifade edilmektedir. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin diş hekimliği uygulamalarına getirdiği yenilikler ile birlikte Total Protezler dişi olmayan hastalar için tek çare olmaktan çıkmış ve kullanım oranı düşmüştür.
 4. Parsiyel Protezler : Hastanın ağzında birkaç dişin eksik olduğu durumlarda kullanılan Diş Protezi türüdür. Parsiyel Protez tedavisi sırasında dişler hastanın ağzına kanca ve tırnak benzeri tutturucular ile sabitlenir.
 5. Hassas Tutucu Protezler : Kısmi miktarda dişi eksik olan hastalarda uygulanan Protez Diş Kanca gibi dışarıdan görünecek bir tutturucu olmadan ağız içine yerleştirilen Estetik Görünümlü Diş Protezidir.
 6. İmplant Üstü Protezler : Sabit ve hareketli olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılan protez diş uygulaması çeşididir. Sabit İmplant Üstü Protez tedavisinde implanttan destek alınarak kron ve köprü yapılır. Hareketli İmplant Üstü Protez uygulamasında yetersiz kemik dokusu bulunduğu için direkt implanttan destek alınarak yapılan protezler olarak ifade edilebilir.

Hareketli Protezler

Hareketli Protez Dişlerin en önemli özelliği hastanın protezi takıp çıkarmasına imkan tanımasıdır. Hareketli Diş Protezi hastanın ağzında sağlam kalmış dişlerden ve ağız içi yumuşak dokusundan destek alır.

Hareketli Protez Dişler kişinin eksik diş sayısına bağlı olarak özel tasarlanabildiği gibi dişlerini tamamen kaybetmiş kişiler içinde yapılır.

Hareketli Bölüm Protezi olarak ifade edilen bir tür uygulamasında hastanın doğal dişleri ve ağız içi yumuşak dokusundan destek alınır.

Farklı nedenlerden kaynaklı tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalara sadece diş etlerinden ve damaktan alınan destekle yapılan Diş Protezi uygulamasına Tam Protez adı verilir.

Hareketli Diş Protezi başlığı altında Diş Protezi ihtiyacı olan hastalar için gerçekleştirilen tedaviler şunlardır;

 • İmplant Destekli Tam Protez
 • Damak Protezi
 • Diş Destekli Tam Protez
 • Kısmi Protez (Bölümlü Protez)
 • Hassas Protez
 • Asetalli Uygulaması

Hareketli Diş Protezi Bakımı

Hareketli Protez Dişler her yemek sonrası mutlaka yumuşak bir diş fırçası kullanılarak temizlenmelidir. Protezlerin temiz tutulması uzun yıllar sağlıklı ve estetik bir yapıda kullanılmasına olanak tanır.

Hareketli Diş Protezleri kullanılmadığı zaman özel bir kapta su içinde bekletilmelidir. Bu şekilde dikkatli olarak bakımlarının yapılması protezin temiz kalmasını sağlar. Aksi halde protezde kokular oluşabilir.

Hareketli Protezler hastanın ağzıyla %100 uyuma sahip olsa dahi 24 saat aralıksız takılmamalıdır. Gün içinde fırsat bulundukça çıkarılıp su içerisinde bekletilmeli veya nemli bir havlu arasında muhafaza edilmelidir.

Sabit Protezler

Sabit Protez Dişler insanların yaşadıkları diş kayıplarında en sık uygulanan tedavi yöntemidir. Uygulama yapılırken hastanın ağzında bulunan dişlerin proteze destek olabilmesi için küçültülmesi gerekebilir.

Bazı hastalar doğal dişlerine yapılan bu işlemlerden endişe duysa dahi Sabit Diş Protezlerinin sağladığı avantajlar göz önüne alındığında hala en çok tercih edilen Diş Protezi Tedavisi yöntemi olmaya devam etmektedir.

Sabit Protez Dişler sayesinde;

 • Hastanın ısırma ve çiğneme fonksiyonları güçlendirilir.
 • Kişilerin yaşadığı konuşma kusurları yok edilir.
 • Yapılan Sabit Protez ile hastanın yanak ve dudakları desteklendiği için yüz görünümü ve estetiği olumlu olarak etkilenir.

Sabit Diş Protezi tedavisinin hastaya uygulanıp uygulanmayacağına diğer tüm Diş Protezi tedavilerinde olduğu gibi hastanın ihtiyaçları, estetik beklentileri, maddi imkanları ve genetik özellikleri göz önünde bulundurularak karar verilir.

Sabit Diş Protezi başlığı altında Diş Protezi ihtiyacı olan hastalar için gerçekleştirilen tedaviler şunlardır;

 • Metal Alt Yapılı Porselen Protezler
 • Zirkonyum Alt Yapılı Protezler
 • Güçlendirilmiş Porselen Protezler (Embress)
 • Kuron Kaplama
 • Full Metal
 • Köprü

Sabit Protezlerde Bakım

Sabit Protezlerin kullanım ömrünü artırmak için düzenli bakım yapılması gerekir. Bir veya birkaç eksik dişi bulunan hastalara uygulanan kron ve köprü tedavisi sonrası özenli bakım, kullanım ve temizlik ile bu protezlerin kullanım ömrü uzatılabilir.

Sabit Protez Dişleri bulunan kişiler günde en az 3 kez dişlerini yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalamalı, günde en az 1 kez diş ipi kullanarak dişlerin arasını temizlemelidir.

Hastanın ağız içerisine yerleştirilen Sabit Protezler hangi madde kullanılarak yapılırsa yapılsın sonuçta insan vücuduna eklenen yabancı bir malzemedir. Bu nedenle bakımına dikkat edilmesi hastanın sağlığı içinde çok önemlidir.

Diş Protezi Fiyatları

Diş Protezi tedavisi sonucu hastanın hayatını fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkileyen diş yapısı düzeltilerek hasta hayal ettiği estetik görünüme ve sağlıklı gülüşe kavuşur.

Bu tarz tedavilerde Diş Protezi Fiyatları sorusu geri planda kalmaktadır. Öncelikle hasta muayene edilerek ihtiyacı olan Protez Diş yapısı belirlenmelidir.

Diş Protezi Fiyatları 2022 yılında hastadan hastaya değişebilen birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu faktörler arasında;

 • Hastanın Protez Dişten Beklentileri,
 • Kişinin Ağız ve Diş Yapısına Bağlı İhtiyaç Duyulan Protez Türü,
 • Hastanın Eksik Diş Sayısı (Yapılacak Protez Diş Sayısı),
 • Protez Üretiminde Kullanılan Malzeme,
 • Tedaviyi Gerçekleştirecek Uzman Diş Hekimi ve Kliniğin Tecrübesi,

gösterilebilir.

Han Dental Diş Kliniği olarak hastalarımıza en uygun fiyatlarla protez yapımı sağlayarak hayal ettikleri estetik görünüme ulaşmalarını ve yaşadıkları fonksiyonel rahatsızlıklardan kurtulmalarını amaçlıyoruz.

Hemen Bizi Arayarak randevunuzu oluşturabilir, Estetik Diş Hekimliği alanında uzman doktorumuz tarafından yapılan muayene sonunda sizin için en doğru Diş Protezini en uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Namık Kemal Mah. Sütçü İmam Cad. No:28-34/83 Fera Business Ümraniye/İstanbul

0216 759 30 59

0539 869 30 59

info@handentalklinik.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi08.00 - 00.00
Salı08.00 - 00.00
Çarşamba08.00 - 00.00
Perşembe08.00 - 00.00
Cuma08.00 - 00.00
Cumartesi08.00 - 00.00
PazarKapalı

İlgili İçerikler